Bez čeho se v karavanu neobejde Víťa Válka
Víťa Válka – Listopad 2017
Cestujete v obytném autě, žijete v dodávce, nebo taháte karavan? Každý dům na kolech potřebuje sadu potřebností, které z Vašich cest udělají úžasný zážitek. Kromě toho zvýší bezpečnost a komfort Vašich cest. Naše rodina cestuje dlouho a jsme minimalisté. Obvykle vyrážíme s karavanem na pár měsíců.
Nevozíme zbytečnosti, ale máme mnoho skvělých vychytávek, na které nedáme dopustit. Vyberu pro Vás ty nejdůležitější, které se osvědčily během mnoha let a desítek tisíc kilometrů na cestách od Maroka po Turecko.
Kvalitní základ
Ze všeho nejdůležitější je především zvolení správného karavanu nebo obytného auta. Mnoho vestavěného vybavení v ceně přívěsu nebo obytňáku Vás vyjde levněji než následné řezání a dodělávání věcí dodatečně v nástavbě. Před nedávnem jsme si koupili slušně vybavený přívěs Bessacar z Anglie, který měl spoustu výbavy od výroby. Byl to náš druhý karavan od Burimexu,
a už jsme přesně věděli, co hledáme. I po letech jsme s ním spokojení.
Úplné nezbytnosti
Pro naše dlouhodobé cesty byly v karavanu klíčové prvky výbavy, které šetří peníze, šetří čas a umožňují nám plně fungovat v kempu i mimo něj. Náš karavan je nyní vybavený tak, že kempování na divoko s ním funguje stejně dobře jako s obytným autem nebo dodávkou. Nezbytné prvky výbavy pro nás byly tyto:
- Vestavěná nádrž na vodu – snad úplně nejdůležitější prvek výbavy. Vodu najdete u cesty, na benzínkách i v kempu. My máme 40 litrů vody vždy pod postelí a často dalších 40 litrů v barelu. Pokud máte jiný kanystr než Aqua Roll, bude se hodit krátká hadice s flexibilním hrdlem pro snadné dopuštění vody třeba z umyvadla.
- Elektrická plotýnka – nám v kempech šetří plyn a peníze.
- Vestavěná 12 V baterie – už pět let máme baterii Platinum 110 Ah a funguje stále jako nová.
- Dvě 10 kg výměnné plynové bomby – vydrží až tři měsíce během cestování na jaře. Bomba vydrží asi jeden měsíc na divoko a dva měsíce v kempu. Přepojení mezi bombami, když první dojde, mě neobtěžuje, ale komfortnější je Duo Control.
- Barel na odpadní vodu Wastemaster bych také zhodnotil jako to nejflexibilnější, na co jsem v kempech mohl narazit.
Poté samozřejmě potřebujete kvalitní elektrickou kabeláž a redukci na CEE zásuvky, které jsou v Evropě mnohem častější než klasické domovní zásuvky. K tomu máme asi 25 metrů dlouhý kabel a jednu klasickou prodlužovačku navíc.
Na opravy všeho druhu se bezvadně hodí multifunkční nůž Leathermann. Také vždy vezeme kompresor na 12 V, kterým dofukujeme auto, karavan, balóny i jízdní kola. A nějaké to nářadí navíc.
Komfort navíc
Komfort nebudete potřebovat na jeden výlet za rok, ale pokud to s cestováním myslíte vážně, je dobré pár prvků výbavy vychytat. Jezdíme dlouho a už jsme třeba vyzkoušeli několik vstupních schodků; dlouhodobě ale vydržel jen dvoustupňový schůdek Brunner.
- Solární systém máme od Burimexu a 140 W panel nám bohatě stačí. Nejdéle jsme vydrželi pracovat na dvou počítačích po dobu tří zatažených dní v Portu. Pak jsme museli využít elektřiny v kempu.
- Topení na plyn i 220 V – šetří plyn, když jsme v kempu.
- Vysavač jsme vyzkoušeli ruční, ale nakonec vozíme malý domovní vysavač, který má potřebný výkon. Vysáváme pouze v kempu, ale stačí to.
- Hadice na vodu – pomáhá nám plnit vestavěnou nádrž i barel bez toho, abychom museli manipulovat s karavanem nebo těžkým barelem.
- Kempovací křesla máme FrontRunner, která patří mezi nejlepší malá skládací křesla. Na cestách potřebujeme ušetřit co nejvíce místa a pro kvalitní kempingová křesla jej nemáme dostatek.
- Cestovní pračka se nám už mnohokrát vyplatila.
Dlouho jsme zvažovali koupi vestavného měniče napětí, který vyrábí 220 V z trakční baterie, ale protože efektivita a cena kvalitních měničů podle nás nebyly v rovnováze, rozhodli jsme se důležité spotřebiče řešit tak, že je nabíjíme buď přes USB nebo přes cigaretovou 12 V zásuvka. Jen vysávání musíme odložit až do kempu. Další variantou, kterou mnozí volí pro cesty na divoko bez přípojky, může být tichá centrála od Hondy.
Bezpečnost
Pokud spíte zásadně v kempech Evropy, nebudete patrně potřebovat ani jednu z těchto věcí. Každopádně doporučuji se na noc zamykat i v kempu, budete rázem méně atraktivní pro všechny poberty hledající příležitost. Pokud spíte i na divoko, rozhodně se vybavte alespoň petlicí na dveře.
- Botička Venus nám pomáhá zabezpečit odpojený karavan a také ji používám při spaní na divoko, aby nás v noci někdo neodvezl. :-)
- Petlice dveří zásadně zvyšuje pocit bezpečí – klasické plastové zámky karavanu nestojí za nic.
- Trezor na počítač a cennosti – máme připevněný k podlaze, ale nepokládám ho v poslední době za zásadní. Mnohem důležitější je rizikům předcházet, zatahovat okna a nevystavovat drahé věci na oči zlodějům.
Příprava jídla a pití
Lednice s odděleným mrazákem (na 12 V, 220 V a plyn) je dokonalým skladištěm potravin, bez které se na delších cestách ani při lenošení v kempu neobejdete. Máme také skládací nádobí různých typů a odšťavňovač, který se hodí ve Španělsku na pomeranče i na jakoukoliv postarší zeleninu nebo ovoce. A pokud nemůžete žít bez kávy (jako my), doporučuji koupit ruční kávovar AeroPress a ruční mlýnek. I bez elektřiny budete připraveni na doušek za jakýchkoliv podmínek. My k tomu vozíme i Nespresso, které má nejlepší chuť a Dolce Gusto, jehož kapsle zase koupíte v Evropě kdekoliv.
Internet a práce
Protože cestujeme a pracujeme na cestách, vyladili jsme kupu dalších drobností, které zlepšují výkon při práci. Z těch nejdůležitějších bych zmínil zdroj kempů a míst na spaní Campercontact a Park4Night. Rychlost internetu změříte pomocí Speedtest a Wi-Fi zdarma najdete snadno
(i s hesly) pomocí appky WiFi Map Pro. Anténa Power WiFi s routerem zase přiblíží i hotelovou síť stovky metrů daleko. A když si koupíte ACSI kartu, většina cest mimo sezonu bude až o polovinu levnější. Další pracovní vychytávky najdete ve článku Karavanem po Evropě.