TEST: Solární set Victron Energy Caravan 350 W
V dnešní recenzi se podíváme zblízka na sadu od známého výrobce Victron, která obsahuje solární panely a potřebné příslušenství o celkovém výkonu 350 W. Co vše v balení najdete, jaké je zpracování, jaký má výkon a pro jaké účely se hodí?
Autor článku: Honza Bordovský, camperLIFE.cz
Velký výkon si žádá velkou střechu
Rozměrná zásilka od obchodu SvětKaravanů.cz ke mně přijíždí na dřevěné paletě. Sada o výkonu 350 W obsahuje dva panely, každý s nominálním výkonem 175 W a rozměry 149 × 67 centimetrů.
Ty už si na střeše obytného auta vyžádají nějaký prostor a nevejdou se tak všude – pokud byste na svém vozidle tolik prostoru nenašli, jsou v nabídce i méně výkonné sety (např. 230 W se dvěma panely o rozměrech 102 x 67 cm). Zboku si ještě nezapomeňte připočítat prostor pro střešní držáky. Každý z panelů váží rovných 11 kilogramů. Zásilku doplňuje krabice s nezbytným příslušenstvím.
Monokrystal s precizním zpracováním
Solární panely Victron s obchodním označením BlueSolar jsou zástupci klasické monokrystalické technologie. Tyto panely mají vyšší výkon při přímém (= ideálně kolmém) slunečním svitu, ale jejich výkon výrazně padá spolu s mraky, zastíněním stromy či šikmým svitem slunce, které je typické pro naši zeměpisnou polohu od podzimu do jara. Zde může výkon klesnout klidně až na dvacet procent původní nominální hodnoty.
V létě a při cestách po jižních zemích Vám to ale vynahradí. Panel potřebuje pro optimální provoz buď co nejkolmější svit slunce, nebo naopak nízké teploty, které pomáhají zvýšit jeho výkon. Při montáži je důležité zajistit, aby pod panely mohl proudit vzduch a ochlazovat je.
Panely jsou usazeny v robustním hliníkovém rámu o síle tří centimetrů, díky němuž lze s rozměrnými deskami dobře manipulovat. Rámeček samozřejmě slouží primárně k uchycení panelu do střešních držáků, které je nutné dokoupit zvlášť. Držáky pro tento rozměr stojí necelých šestnáct stovek pro jeden panel.
Horní část panelu je opatřena temperovaným sklem, které články chrání před počasím, poškozením větvemi nebo kroupami. Výrobce slibuje vysokou čistotu této vrstvy a maximální využití sluneční energie.
Kvalita zpracování celého panelu je na vysoké úrovni. Hliníkový rám je pevný, dobře slícovaný
a s upravenými hranami. Box s vývodem kabeláže zespod panelu je výborně zatěsněný a obsahuje 90 cm dlouhé kabely s rychlospojkami konektorů MC4, takže zapojení je velmi snadné. Victron dává na panely záruku 5 let, přičemž také garantuje nejméně 80 % výkonu po 25 letech.
Příslušenství je zahrnuto v ceně
V sadě dostanete také solární regulátor základního typu PWM, který sice při nabíjení baterie nabízí o něco menší výkon než „chytré“ regulátory MPPT, ale zato je výrazně levnější a v případě tohoto setu je naprosto dostačující. Jedná se o model Victron BlueSolar LCD&USB s výstupem 30 A. Jeho hlavní výhodou je přehledné ovládání a jednoduchá instalace. Na displeji zobrazuje informace o toku energie, má všechna potřebná nastavení, podporuje nabíjení moderních LiFePO4 baterií a na těle má také dva nabíjecí USB výstupy.
V balení naleznete také pružný propojovací kabel o dostatečné délce sedmi metrů, již s nalisovanými konektory, dva slučovací konektory na propojení dvou panelů, a také pojistkové pouzdro s dvěma pojistkami 50 A.
K čemu se sada hodí a jakou baterii zvolit?
Set o výkonu 350 W je již dostatečně výkonný na aktivní cestování s veškerým komfortem na palubě, kdy po většinu roku „utáhne“ i kompresorovou chladničku a vnitřní výbavu jako LED osvětlení, vodní čerpadlo, plynové topení, nabíjení elektroniky a další spotřebiče.
Pro správné dimenzování kapacity baterie podle Vašich konkrétních potřeb je nutné znát příkon všech spotřebičů a dobu jejich provozu.
Výpočet: Jak dlouho trvá panelům, aby nabili Vaši baterii?
- Vynásobíte kapacitu baterie (Ah) × provozní napětí (12 V). V případě, např. 150Ah baterie, dojdete k hodnotě 1 800 Wh.
- Testovaná sada s výkonem panelů 350 W by měla za ideálních podmínek poskytnou 350 Wh za hodinu. S ohledem na provozní ztráty, a ne zcela ideální podmínky během dne, výrobce v tomto případě operuje s denním výkonem cca 1 200 Wh v létě a necelých 900 Wh na jaře a podzim.
- Baterii s kapacitou 150 Ah tak tato sada plně nabije v průměru za 1,5 dne v létě nebo dva dny mimo sezonu.
Nicméně v praxi baterii kompletně vybijete jen málokdy, uvedené hodnoty jsou tedy spíše ilustrativní. Podle obecné poučky, která říká, že výkon panelu by měl mít zhruba 1,3násobek kapacity baterie, by tato sestava měla zvládnout obsloužit baterii o kapacitě až 270 Ah, což je již dostatečná kapacita i pro velmi náročné použití a dalece převyšuje potřeby běžné posádky.
Hodnocení
Kvalitně zpracovaná a cenově velmi zajímavá výkonná sada, která svým výkonem pokryje potřeby většiny běžných cestovatelů. Solární panely s touto technologií mají dlouhou životnost, výhodou je, že sada je připravena k jednoduché montáži, ke které již chybí jen střešní držáky a vhodná baterie.
Plusy a mínusy
+ Dostatečný výkon pro většinu situací
+ Prověřené panely s dlouhou životností
+ Kvalitní PWM regulátor s širokými možnostmi nastavení
+ Výhodná cena sestavy
- Nezaznamenal jsem
CENA SADY: 11 879 Kč (Světkaravanů.cz)