TÉMA MĚSÍCE: Chlazení
Po chladnějším jaru přišla vlna veder, kterou nepamatujeme – uplynulá neděle s 39 °C byla dokonce nejteplejším červnovým dnem v historii naší krásné republiky. Jak přežít tuto horkou vlnu ve zdraví a na co si dát pozor na cestách?
Strašidelných 45 °C v titulku jsme nevybrali náhodně, přesně takovou teplotu jsme naměřili minulé léto v Itálii, a to ani nešlo o žádný teplotní rekord. Ten mají Italové ještě o 3,8 stupně výš. V ČR máme rekord 40,4 °C naměřených v roce 2012 v Dobřichovicích kousek od Prahy. Peklo!
I když vždy pocitově záleží i na vlhkosti vzduchu a zda-li fouká vítr, teploty nad 35 °C už mohou být pro náš organismus nebezpečné a hrozí rychlé vyčerpání.
Na základě všech našich zkušeností z cest po jihu Evropy – především do Itálie, Chorvatska a Řecka – jsme sestavili následující přehled, který Vám pomůže přečkat i opravdu velká vedra. Celý článek jsme pak prošpikovali produkty a vychytávkami, které jste možná ještě ani neviděli. Všechny je najdete pohromadě v této kategorii.
Víte, že…
Itálie patří stabilně k nejteplejším místům
v Evropě? Společně s Řeckem se několikrát přetahovala o nelichotivý teplotní rekord. Ten si ale nakonec přisvojilo Portugalsko, kde naměřili v roce 2010 neuvěřitelných
52 °C. To nechcete!
1. Pijte, ale s rozumem
Určitě jste někdy slyšeli pravidlo osmi sklenic vypité vody v průběhu dne. Pravidlo vzniklo už před více než 50 lety. Bohužel, pojem osmi sklenic je zavádějící, jelikož v něm není přesně řečeno, kdy a z jakých sklenic pít. Nicméně dané pravidlo je pořád lepší než žádné pravidlo.
Rozvrhněte si rovnoměrně pití do celého dne, pít až při pocitu žízně je pozdě. Lehčí forma dehydratace často způsobuje bolest hlavy, takže si zbytečně zkazíte den. Osm sklenic se během dne dobře počítá, nebudete mít problém.
Jak velké sklenice?
Záleží na Vaší hmotnosti, teplotě a zátěži. Dospělý muž zvládne vypít klidně 3 litry vody denně, jen to hvízdne. Dobře se to počítá, pokud pijete z 1,5 litrové lahve – koncem dne by měla být prázdná. Dalších přibližně 20 % vody za den přijímáme z potravy, v létě hlavně z ovoce, určitě si také dáte v průběhu dne čaj, kávu, nebo nějakou limonádu. Tím by mělo být splněno.
Pít neustále? Ne! Jaká je správná frekvence?
Rozhodně není zdravé pít vodu neustále. I když krásné sklenice mohou lákat k častému pití, je důležité pít vodu s rozumem. Příliš časté pití může být v protikladu k frekvenci dehydratace
a může dlouhodobě poškodit ledviny. V extrémních případech může nadměrné množství vody dokonce představovat zdravotní riziko a vést k vážným komplikacím, známým jako intoxikace vodou.
Jaké nápoje pít?
Možná tušíte, že alkohol a slazené limonády by neměly tvořit hlavní část Vašeho pitného režimu. I když pivo nebo sladké nápoje patří k létu, je důležité zaměřit se především na správný přísun tekutin. Pivo a jiné alkoholické nápoje či slazené limonády by neměly nahrazovat vodu nebo jiné zdravé nápoje.
Nejlepší volbou pro udržení hydratace je čistá voda. Vychlazená, klidně s bublinkami, může skvěle osvěžit organismus. Různé druhy čajů také výborně uhasí žízeň, ale je dobré se vyhnout přehnanému množství cukru. Kofein v kávě může ve větším množství (5 a více šálků) přispět
k dehydrataci, ale v běžných dávkách by neměl způsobovat výrazné problémy. Pivo může působit jako iontový nápoj, ale většinou to u jednoho nebo dvou piv nekončí. :-)
Legrácka za pár korun, která zlepší vzhled každého koktejlu. Na rozdíl od ledu se kostky nerozpustí, a nezředí tak chuť nápoje.
▪ Rychlé zchlazení nápoje.
▪ Ekologické, opakované použití.
▪ Různé barvy pro pěkný vzhled.
Nezapomeňte na sůl!
Sůl hraje velmi důležitou roli v našem organismu. Slouží především k regulaci vody v těle. V létě se hodně potíme, přicházíme o sůl s minerály. Je potřeba zařadit trochu více soli než mimo léto, ale nepřehánějte.
2. CHLÁDEK pod sluneční střechou či markýzou
Jak moc chladno budete u svého domku na kolech mít, záleží na ploše stínění. Nejlepší volbou jsou markýzy – největší s délkou 6 metrů a výsuvem obří 3 metry dokážou udělat opravdu pěkný chládek. Se slunečníkem toho naopak moc nezískáte, ale v tropických teplotách je to pořád alespoň nějaká výhra.
Markýzy jsme dopodrobna rozebrali minulý měsíc, koukněte. Pokud chcete ušetřit – markýza ve vaku je skvělou volbou, nebo ještě levnější, velmi praktické sluneční střechy. Vše najdete zde:
Trochu opomíjeným, ale přitom velmi účinným způsobem stínění, jsou různé rolety
a termoizolační fólie na okna. Tyto prvky mohou výrazně přispět k udržení příjemné teploty
v interiéru během horkých letních měsíců. Investice do těchto stínicích a izolačních prvků, která se pohybuje v řádech tisíců korun, se Vám může mnohonásobně vrátit v podobě zvýšeného komfortu a nižších nákladů na klimatizaci.
Venkovní termoizolační fólie Hindermann
Velmi vhodné příslušenství pro léto i zimu. Velmi pěkné provedení a dobrá životnost.
▪ Bez vrtání a složitostí.
▪ Na spoustu druhů obytných vozů a dodávek.
▪ UV stabilní odolné provedení.
3. AKTIVNÍ CHLAZENÍ
Nejlevnějším způsobem chlazení je otevřít okna a udělat průvan. V nabídce máme spoustu druhů oken s cenou již od cca 1 000 Kč. Velmi účinná jsou pak především střešní okna, protože teplý vzduch stoupá ke stropu a má možnost jít pryč. Pomoci mohou i tzv. houby, které najdete hlavně v koupelnách.
Střešní okno pak můžete vybavit dodatečným ventilátorem – hitem je především Fiamma Turbo Kit na 12 V, který se snadno instaluje a stojí pod 2 000 Kč. Koupit lze samozřejmě celé sady střešních oken i s ventilátory.
Nevýhodou tohoto řešení – především v noci – může být hučení lopatek. Obecně platí, že čím levnější řešení, tím hlučnější je jeho provoz. Vyplatí se projít jednotlivé recenze zákazníků. Nejlepší prevencí je naplánování umístění ventilátoru někam mimo spací prostor.
Ventilátory můžete koupit i ve stolním provedení, nejlépe úspornější na 12 V (snažte se vyvarovat kancelářským na 230 V). A samozřejmě když už jsme u chlazení, nesmíme zapomenout na vestavné chladničky a chladicí boxy.
Chladicí box Outwell Deep Cool
Výborný chladicí box za akční cenu (červen 2022). Konstrukce v kvalitě Outwell, chytrý vnitřní prostor a hlavně extrémně tichý provoz, není co řešit.
▪ Verze 35 a 50 litrů.
▪ Chlazení v rozpětí –18 až 10 °C.
▪ Víko s oboustranným odklápěním.
4. KRÁLOVNA KLIMATIZACE
Královská třída chlazení – bohužel i za královskou cenu a s královskou spotřebou energie. Pokud nemáte přebytečných 150 tisíc korun na pořádně výkonné baterie, předem zapomeňte na provoz bez připojení k síti. A i tak klimatizace nevydrží běžet víc než pár hodin, má spotřebu jako stíhačka.
Klimatizace je každopádně úžasný kus příslušenství a vyřeší Vám problém s horkem jednou provždy. Obytňák nebo karavan je pak rázem srovnatelný s komfortním bytem. Možná i proto patří navzdory ceně k jedněm z nejprodávanějších položek v našem e-shopu.
Nejlevnější klima v naší nabídce je Kronings Nordic za nějakých 40 tisíc korun, k tomu je ještě nutné zajistit montáž a napojení na elektroinstalaci. Vzhledově není tak pěkná jako Truma nebo Dometic, kvalitou ale patří ke špičce.
Na trhu najdete také tzv. přenosné klimatizace, které lze pořídit za cenu již pod 5 000 Kč. Nejsou ale ani zdaleka tak výkonné jako klasické klimatizace. Fungují pouze na principu odpařování vody pomocí ventilátoru. Fungují dobře při mírných teplotách a na malé ploše, ale polední žár rozhodně neodvrátí. Velmi se nám osvědčily například během teplých nocí, kdy dokážou vytvořit příjemnou atmosféru na spaní.
Evapolar EvaLIGHT plus
Stylový design, povedené zpracování, přijatelná cena. Evapolar Vám zpříjemní klima v prostoru až 4 krychlových metrů.
▪ Fajn funkce za fajn cenu.
▪ LED osvětlení nádržky s vodou.
▪ Tichý chod a velmi nízká spotřeba.
5. BUĎTE PROSTĚ KEMPEŘI!
Karavaning a kempink vznikl dávno předtím, než vůbec nějaká klimatizace vznikla, a nebyl s tím problém. Pokud nechcete utrácet za všechny ty vychytávky výše, dodržujte následující rady ostřílených cestovatelů:
- Nalijte do několika plochých nádob studenou vodu, její odpařování přirozeně ochlazuje vzduch; stejně tak funguje namočení látky/prostěradla.
- Zatáhněte rolety či jinak zakryjte okna, ideálně z vnější strany – omezíte efekt skleníku
a snížíte tím teplotu prostoru o desítky procent. - I když neplánujete být venku, roztáhněte markýzu či alespoň slunečník, snížíte tím teplotu okolo vozu a zabráníte šíření tepla do interiéru.
- Aktivní chlazení ventilátorem můžete částečně nahradit průvanem – otevřete všechna okna na stranách, kam nemíří slunce, stranu na slunci je naopak nejlepší zakrytovat.
- Už při parkování vnímejte okolní terén – nejlepší je střechu schovat přímo pod vzrostlý strom, zaparkovat těsně u vyšší budovy či zajet až k řece, kde proudí chladnější vzduch.
- Řeku či jezero lze dobře využít i pro chlazení nápojů, které by jinak zatěžovaly lednici.
- Teplotní zdroje se sčítají, vařič a elektroniku s vyšší spotřebou je dobré mít mimo vůz, třeba v předstanu.
- Oteplování má i výhody – slunce Vám může ohřát vodu na sprchování nebo dobít baterie přes solární panely; panely mají také výhodu v tom, že je to další vrstva na střeše vozu = pomáhají izolaci od sluníčka a snižují prohřátí interiéru.
Přejeme Vám krásné léto!